EN
  • Anasayfa
  • Medya
  • Yeşilyurt Ailesi Altıncı Okulu Tekkeköy’De Yapılacak

Yeşilyurt Ailesi Altıncı Okulu Tekkeköy’de Yapılacak

Tekkeköy ilçesi Selyeri Mahallesi’nde yapılacak olan ‘Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Atölyesi ile ilgili protokol imza töreni, 14.02.2018 Çarşamba günü saat 11.00’da Tekkeköy ilçesinde bulunan Yeşilyurt Demir Çelik A.Ş. yerleşkesinde, Valimiz Sayın Osman Kaymak, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen ve hayırsever İşadamı Cemal Yeşilyurt arasında imzalandı.

Yeşilyurt Grup Onursal Başkanı Cemal Yeşilyurt yaptığı konuşmasında, “Biz Yeşilyurt ailesi olarak eğitime çok önem veriyoruz. Hele sanayici olduktan sonra mühendislerle çalışmaya başladıktan sonra eğitimin dünya içinde, ekonomi içinde ve yaşam içinde ne kadar faydalı olduğunu daha iyi anladık. Biz eğitime rahmetli babamla başladık. 1961 yılında devletimiz her köye bir okul yapma kararı aldı. Bizim köye sıra geldiği zaman devletimiz dedi ki, yeri sizden okul yapması devletten. Tabi o zaman ki şartlarda yollar yoktu. Herkes yaya gidip geliyordu. Mesela ben 8 yıl ilkokulu ve ortaokulu 5 kilometre uzaklıktaki okula yürüyerek gidip geldim. Hatta kış zamanlarında geceye kalıyorduk ve korkuyorduk. O zamanki şartlarda devletimize babam dedi ki ben okul için yer veriyorum. Buyurun sizde okulunuzu yapın. Okul için rahmetli babam vesile oldu. O da bizler gibi hayırsever biriydi. Bizler O'nun devamı olduk.

Biz babamın nesli olarak eğitime çok önem veriyoruz. Bugün imzasını atacağımız okul bizim 6. okulumuzdur. Bizim okullarda okuyan çocuk sayısı ise 4000 civarındadır. Bizim sosyal yatırımlarımız da her zaman Milli Eğitim öne çıkmaktadır. Bu okulun Tekkeköy ilçemize kazandırılmasında benim kadar belediye başkanımız Hasan Bey'in de çok gayreti ve emeği vardır. İnşallah bu okullarımızda okuyan evlatlarımız hayırlı yetişir. Vatana millete hayırlı insanlar olurlar. Yaptırdığımız okullarımıza Yeşilyurt Demir Çelik ismini koyuyoruz. Sebebi de şudur. Biz çok geniş bir aileyiz. Biz isimde şahıs ismi kullanmıyoruz. Yeşilyurt Demir Çelik adıyla gidiyoruz. Bir aile şirketi olarak Türkiye'de en uzun yaşayan aile şirketlerinden biriyiz. Yarın biz torunlarımıza aynen bunu devam ettirmeleri için sağlam temeller üzerine bırakıyoruz. Bunun içindir ki biz %100 parasını vermediğimiz esere ismimizi yazmıyoruz. Tekrar bu okulumuz ilimize hayırlı olsun.” dedi.

rotokol imza törenine ayrıca, Tekkeköy Kaymakamı Günay Öztürk ve Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar da katıldı.