EN

YEŞİLYURT

KURUCU VE ONURSAL BAŞKAN

Cemal Yeşilyurt, 1938 yılında Trabzon’un Of ilçesine bağlı Yemişalan köyünde altı çocuklu bir ailenin dördüncü evladı olarak dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Of’ta tamamladı.

Lise eğitimi için babasının isteği üzerine Trabzon Lisesi’ne kaydolan Cemal Yeşilyurt, babası ve abileri gibi ticarete atılma arzusuyla babasının da rızasını alıp bir senenin ardından okuldan ayrıldı.

1957’den 1959’a kadar babasının yanında çalışarak ticaretin inceliklerini öğrendi. Bu dönem onun ticarette dürüstlüğün, çalışkanlığın ve müşteri ilişkilerinin önemini anlamasında büyük önem taşımaktadır.

Babasının dükkânından, ona yardım ederek geçirdiği iki senenin sonunda vatani görevini yerine getirmek için ayrıldı. Askerlik görevini Erzurum’da tamamlayan Yeşilyurt’a memleketine döndüğünde babası, dönemin en gözde kamyonlarından birini 30 ay vadede ayda 5 bin TL ödemek geri ödemek koşuluyla verdi. Böylece Cemal Yeşilyurt, hayalindeki para kazanma özlemini giderecek olmanın iştahıyla çalışmaya başladı.

“Hayatta başarılı olabilmek için dürüst olmak, çok çalışmak, yapacağınız işe inanmak, sevdiğiniz işi yapmak ve yapacaklarınıza hedef koymak gerekmektedir.”

Hayalini kurduğu gibi kendine ait kamyonda, direksiyon başında yaz kış, dağ tepe demeden dönemin zor şartları ile mücadele ederek Türkiye’nin birçok ilini dolaşarak 30 ayın sonunda babasına olan 150bin lira borcu ödedi.

“Hayat yolu dümdüz değildir, bazen çukurlarla engellerle karşılaşırsınız, ama sabırlı olup, metanetle yolunuza devam ederseniz, her türlü güçlüğü yenebilirsiniz.”

O dönemde ağır tonajlı kamyonların en çok iş bulduğu, ağır demir çelik sanayisinin merkezlerinden biri olan aynı zamanda abilerinin hayatlarını devam ettirdikleri ve Karabük’e taşındı. Kardeşleri ile bir arada olmanın kuvvetiyle her geçen gün mesleğinde büyümeye ve geliştirmeye devam etti.

Kamyon şoförlüğünden başlayıp kardeşleri ile birlikte 1970 yılında temellerini attığı Yeşilyurt Demir Çelik Fabrikası’nın kurucusu ve Yeşilyurt Grup Onursal Başkanı Cemal Yeşilyurt, 26 Kasım 2020’de 82 yaşında hayata veda etti.